Šola, učenci in učitelji

V začetku šolskega leta smo povabili učence in zaposlene k sodelovanju v anketi, ki je vsebovala le dve vprašanji:

1.    Kaj mi pomeni OŠ Dragotina Ketteja Ilirska Bistrica Ilirska Bistrica?

2.    Kdaj mi je v šoli lepo/najlepše?

Objavljamo vse zapise, ki so jih pripravili zaposleni, in izbrane, reprezentančne zapise učencev (izbor so naredile razredničarke).

O šoli so razmišljali tudi učenci 3. a razreda

Kje se radi družimo?

V en glas zavpijemo: »Tu, pred našimi vrati!« Na našem dvorišču. Na našem vrtu. V našem parku. Naša šola ima namreč eno res veliko posebnost. Stoji sredi mesta, ampak je vseeno obkrožena z zelenimi visokimi smrekami, cipresami, vrbami in brezami. Ko stopiš iz šole, narediš deset korakov in že stojiš na vedno zeleni travi, povsod okrog stavbe diši po naravi. Ptičje petje poslušamo od septembra do junija. Ptičje družine gnezdijo na visokih drevesih in včasih celo rešujemo mlade ptičke, ki padejo na tla, ko se učijo leteti. Vsi se lahko igramo na igralih, saj so igrala za najmlajše in za »ta velike«. Ko se utrudimo, se lahko usedemo na dolge klopi, se tam pogovarjamo, pletemo kitke in rešujemo domačo nalogo. V šolskem parku je res magično. In to še ni vse.

Poleg šolskega parka imamo še šolski vrt. Tam ima svoj dom zajec, ki ga lahko hranimo vsi. V ribniku spomladi živijo paglavci, v tleh imajo domovanje mravlje. Na vrtu so različna sadna drevesa in dišeča zeliščna gredica. Tam je tudi vrt z zelenjavo, ki jo lahko, ko dovolj zraste, kupimo na šolski tržnici. Za take bolj umirjene ure je na našem vrtu postavljen čutni park, ki nam pomaga oživljati svoje čute, sploh, ko se bosi sprehodimo po njem. Sredi vrta stoji pokrit jurček, kamor pridemo, ko se ne moremo več učiti v učilnici. Na mize odložimo zvezke, na klopi se posedemo in se pred branjem, računanjem, učenjem angleščine najprej povežemo s sabo in še z naravo okoli nas. Potem se učimo.

Kaj pa športniki? Najraje stečemo do igrišča, kjer bi lahko igrali nogomet kar celo popoldne. Vsi? Ne, nekateri raje mečemo na koš ali igramo odbojko, badminton in med dvema ognjema na šolskem dvorišču. In koliko prijateljstev se splete med tem časom.

Pa poglejmo, kaj smo še povedali učenci o prostoru pred šolo.

• Pred šolo v parku rada pletem venčke s svojo prijateljico Lindo ali pa igram nogomet na igrišču. Rada imam pouk zunaj. Rada sedim na travi in gledam zeleno okrog sebe. Rada poslušam ptičke, kako pojejo. (Nikolina)
  • Jaz se zunaj rad učim. Na vrtu mi je zelo lepo, ko se učimo. V parku se igramo razne igre, na igrišču igram nogomet. (Žiga)
  • Meni je všeč, da imamo na vrtu pouk. Kadar sem zunaj, sem na igralih ali nabiram šopke cvetlic in delam venčke. Na igrišču mečem na koš. Na dvorišču se igram med dvema ognjema. (Tisa)
  • Najlepše mi je, ko se igramo v parku, na igrišču, vrtu in dvorišču. Rad delam baze v parku. Na igrišču igram nogomet. Na vrtu rad berem in rešujem naloge. (Tine)
  • Všeč mi je v parku, ker tam lahko gradimo mini hiške in se lahko igramo karkoli. (Žak)
  • Meni je všeč, ko imamo pouk zunaj ali pa ko kaj ponavljamo zunaj. Všeč mi je tudi, da imamo prosto igro, potem ko končamo. Najraje pa igram nogomet na igrišču. (Klemen)
  • Vse imam rad! Všeč mi je, ko imamo pouk zunaj. Zunaj se rad igram s prijatelji. (Leonardo)
  • Rada imam vrt, ker so tam živalice. Najraje imam vrt, ker so tam zajčki. (Nika)

Kako pa najdete šolski vrt, park in igrišče?

Po navodilih naših učencev je najbolje, da na zemljevidu Slovenije najprej najdete Ilirsko Bistrico. Se do tu pripeljete. Nato nekoga vprašate, kje je OŠ Dragotina Ketteja. Potem greste na zadnje parkirišče, tam parkirate in se ozrete naokoli ter zagledate ograjo, ki obdaja vrt, in prispeli ste na vrt. Če greste pa še nižje po stopnicah, pridete do velikega šolskega parka. Še malo naprej od parka pa sta dve veliki igrišči. Ne morete zgrešiti! Pridite, igrajte se z nami!

Meta Mejak, 3. b