Podružnična šola Veliko Brdo

Osnovna šola Krištofa Kolumba Veliko Brdo

Besedilo: Marija Frank, Anja Frank

Osnovno šolo na Velikem Brdu je ustanovila italijanska oblast leta 1925 in jo poimenovala po Krištofu Kolombu. Na spodnji fotografiji je predstavljena vpisnica za učence te šole. Polna je vojaških simbolov. Iz podatkov, ki jih je zbral upokojeni ravnatelj Dimitrij Grlj, izvemo, da je šola delovala v privatni hiši in se čez nekaj let preselila v drugo privatno hišo. Razmere so bile zelo skromne. Šola je spadala pod matično šolo v Jelšanah. Vključeni so bili tudi učenci okoliških vasi. Po kapitulaciji Italije, jeseni 1943, je z delom začela slovenska partizanska šola, ki jo je vodil Rudolf Dujmovič. Po osvoboditvi, leta 1945, so ustanovili državno šolo. Obiskovali so jo tudi učenci s Pavlice in Studene Gore. Otrok ni bilo dosti, napolnili so komaj dva do tri razrede. Učitelji so se pogosto menjavali. Šolska kronika beleži učitelje: Marijo Glavič, Ivano Samsa in Borisa Feldina (kasnejšega organizatorja slovenskega štipendijskega sistema), Anico Hafner, Ester Podvršič, Jelko Čibej … in Marijo Kržič. Najdlje sta bili na šoli učiteljici Dragica Jenko in Lada Frank. Z letom 1962 je postala šola na Velikem Brdu podružnična šola, pridružena Osnovni šoli v Ilirski Bistrici. Leta 1970 je bila šola na Velikem Brdu ukinjena.

Vojko Čeligoj se spominja:
“Zadnjih sedem učencev smo vozili v Ilirsko Bistrico, sprva sem jih vozil kar sam s svojim osebnim avtom. Kasneje je šola kupila kombi in organizirala prevoz v šolo. Bili so to pravi podvigi, še posebej v dežju po blatni vaški poti. Vsaj nekajkrat mi je vozilo ostalo v blatu. Večkrat je bilo v avtu tudi po devet učencev. Komaj smo se stlačili vanj. Šolskih torb pa je bilo toliko, da se prtljažnik sploh ni dal zapreti. Na srečo se je vse dobro končalo. Danes imajo vaščani in učenci lepo asfaltirano cesto, v šolo pa se pripeljejo s šolskim avtobusom.”

Zapisi po pričevanju

  • Letnik 1946

Učenci so štiri razrede obiskovali v Tišlerjevi hiši, nato v samostanu v Trnovem pri Ilirski Bistrici.
Preizkus znanja so naredili v Jelšanah in šolanje nadaljevali v Samostanu v Trnovem pri Ilirski Bistrici.

Učiteljici: Jelka Čibej in Marija Kržič

  • Kolonija

Leta 1954 so šli otroci v kolonijo. Med njimi tudi otroci z Velikega Brda.

Letnik 1940 -1947

Zadnja učiteljica na šoli je bila Milka Prosen, 1967-1970. Pouk je potekal v enem prostoru za vse štiri razrede skupaj.

Matulji, junij 1969 – učenci na izletu
Matulji, junij 1970 – izlet
  • Šolo na Velikem Brdu so obiskovali tudi učenci s Pavlice in Studene Gore. Učiteljica je bila Milka Prosen.
V šolo ali iz šole
Učenje na prostem
  • Pouk do leta 1954

Na tem mestu je bil pouk do leta 1954, zdaj je tu nova zasebna hiša.

Tišlerjeva šola
  • Pouk od leta 1954 do 1960

Sedaj je v tej hiši vaški dom. Zgoraj je bila učilnica, soba za učiteljico in umivalnica z WC-jem. Spodaj je dvorana za kulturne prireditve in druženje.

VIRI

  • Pričevanja posameznikov, ki so bili kakorkoli povezani s šolo na Velikem Brdu: Marija Frank, Milka Pugelj, Olga Benigar, Milka Šajn, Marica Muha, Mile Grlj.
  • Fotografije iz osebnih zbirk pričevalcev.

(Visited 40 times, 1 visits today)