Šolski vrt

Besedilo: Tamara Urbančič

Prvotno je bil vrt umeščen za šolsko telovadnico, neograjen in tako izpostavljen tudi neljubim obiskovalcem.

Leta 2011 je šola s pomočjo evropskih sredstev, dodeljenih prek razpisa, uspela urediti novi vrt v parku ob šoli. V njem so prostor dobili: paviljon kot učilnica na prostem, pitnik, uta za orodje, ribnik, kompostnik, dva zelenjavna vrta, zeliščni vrt, vrt z jagodičjem in na novo zasajeno sadno drevje.

Šolski vrt je bil namenjen predvsem izvajanju izbirnih predmetov s področja kmetijstva, na njem je lahko potekal tudi pouk drugih, naravoslovnih in nenaravoslovnih predmetov. V njem je svoje dejavnosti izvajal tudi kmetijski krožek, ki ga je vodila Tamara Urbančič, uni. dipl. inž. kmet. – zoot., ki je v letih 2011–2019 poučevala tudi izbirne predmete, povezane s kmetijstvom. V najbolj plodnih letih je krožek obiskovalo preko štirideset učencev od 4. do 6. razreda, izbirni predmet pa preko dvajset učencev.

Glavne dejavnosti kmetijskega krožka so bile obdelovanje šolskega ekovrta (pridelki, semenarstvo), gojenje zdravilnih rastlin in pripravkov, reja kuncev, spoznavanje in ohranjanje kulturne dediščine in rokodelstva ter priprava hrane. Glavno vodilo je bil trajnostni razvoj. Učenci so pridobivali različna znanja s področja biologije, naravoslovja, gospodinjstva, matematike, tehnike in tehnologije. Krožek so učenci obiskovali tudi med vsemi počitnicami. Delovanje je bilo finančno podprto iz petih projektov Lokalne akcijske skupine Med Snežnikom in Nanosom, projekta Popestrimo šolo (2015) ter iz prispevka staršev. Za pokritje materialnih stroškov in stroškov (46) strokovnih ekskurzij so člani krožka dvakrat letno sodelovali na tržnici, kjer so prodajali pridelke in izdelke. Med odmevnejšimi strokovnimi ekskurzijami so bili: obisk didaktičnih kmetij v zamejstvu, ogled genske banke na Kmetijskem inštitutu v Ljubljani, kmetijskih šol v Naklem in Novem Mestu, obisk posestva Biotehniške fakultete v Logatcu, obisk posestva Purissima, ribogojnice Fonda, čebelarskega centra Brdo pri Lukovici ter mnogih ekoloških kmetij. Učencem je bil zelo pri srcu večdnevni obisk planšarij Konjska dolina in Velo polje. 

Učenci so bili večkrat intervjuvani na Radiu Koper in na TV Slovenija 1 v oddaji Dobro jutro. Posneti so bili: prispevek za Infodrom, dokumentarni film Učiteljicaaa! ter precej prispevkov za oddajo Ljudje in zemlja ter daljši prispevek za projekt Na deželi. Med pomembnejše dogodke se nedvomno uvršča obisk evropske poslanke ge. Zofije Mazej Kukovič, ki je v okviru projekta Požen Evropo! šolskemu ekovrtu donirala jagodičje in ga pri nas lastnoročno pomagala posaditi. Šolski ekovrt so obiskali tudi člani Lions kluba z Reke, učenci iz šole Viškovo na Hrvaškem ter predstavniki štirih občin v okviru projekta Z roko v roki do kakovostne prehrane (LAS) … Člani kmetijskega krožka so poleg rednega udejstvovanja na kmetijskih tržnicah sodelovali še na enaintridesetih prireditvah na povabilo različnih organizacij in dveh v okviru  lastne organizacije. Med odmevnejšimi je zagotovo Razstava starih sort fižola, ki je potekala v aprilu v Knjižnici Makse Samsa. Zaključna prireditev s kulturnim programom je bila 22. 4. 2010. Vseh 110 zbranih sort fižola se hrani v genski banki Kmetijskega inštituta Slovenije. 17. 3. 2012 je v Domu na Vidm  potekala prireditev Od ovce do nogavic (posnetek si je mogoče ogledati v arhivu TV Galeja). Člani krožka so bili povabljeni na devetindvajset prireditev, med katerimi izstopajo: Državno prvenstvo v striženju ovac 2013 (nastop s kolovrati), Dan slovenske hrane (povabilo MKGP, Ljubljana), zaključek projekta LANATURA (povabilo KGZS Nova Gorica), INTERREG na Premu, AGRA Gornja Radgona (povabilo LAS), Dan odprtih vrat podjetja Soven (nastop s kolovrati v Dravogradu), sodelovanje na Paradi učenja (povabilo Zavod znanje Postojna), Okusi Pivških jezer (povabilo občine Pivka), prireditev Skupaj vlagamo v zdravje (povabilo NIJZ, Izola), Turizem in prosti čas (Ljubljana), Dnevi Slovenske Istre …

Leta 2013 je šola med prvimi šolami v Sloveniji pridobila znak Šolski ekovrt, sodelovala je v vseslovenski Štafeti semen. Leta 2013 so člani kmetijskega krožka sodelovali v nagradnem natečaju Zavoda za gozdove in se uvrstili na drugo mesto. Nagrada je bilo splavarjenje po reki Savi. V letu 2018 so učenci kmetijskega krožka sodelovali na Zlati kuhalnici in prejeli zlato priznanje! Učenci so več let sodelovali v natečajih Parka Škocjanske jame. Junija 2016 se je odvijal dvodnevni seminar, ki ga je organiziralo Društvo za permakulturo Slovenije. Seminar je bil na temo učilnice na prostem, predavateljici sta bili iz Avstralije.

Učinek delovanja krožka je bil, da se učenci niso več sramovali bivanja na kmetiji ter da se je nekaj učencev odločilo nadaljevati šolanje na kmetijski šoli. Spremenil se je tudi odnos do hrane in dela, marsikateri otrok je premagal razne fobije (npr. strah pred kačami) in predsodke. Znanje so učenci prenesli domov, na domači vrt. Marsikateri zapuščen vrt se je na pobudo učenca kmetijskega krožka začel ponovno obdelovati.

(Visited 107 times, 1 visits today)